Vasiyetname Şartları

Vasiyetname Şartları

Vasiyetname düzenlerken daha sonra vasiyetnamenizin iptal olmaması için uymanız gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları bilirseniz vasiyetnamenizin iptali önleyebilirsiniz.
İlk önce vasiyetnamenizi ne şekilde hazırlamak istediğinize karar vermelisiniz. Vasiyetname üç farklı şekilde düzenlenebilir. Vasiyetnamenizi noterde resmi şekilde düzenleyebilirsiniz. Bunun yanında kâğıdı ve kalemi alarak vasiyetinizi elle de yazabilirsiniz. Son olarak sözlü vasiyetname de geçerlidir.

Sözlü Vasiyetname Şartları

Sözlü vasiyetname her zaman geçerli değildir. Sözlü vasiyet ancak bazı şartların varlığı halinde geçerlidir. Sözlü vasiyetin geçerli olabilmesi için notere gidemeyecek kadar hasta ya da yaralı olmanız gerekir. Ağır bir trafik kazası sonrasında hastaneden çıkamayan bir kişinin sözlü vasiyeti geçerli olabilir. Bunun yanı sıra aynı zamanda vasiyetnamenizi el ile yazamıyor olmanız da gerekmektedir. Okuma yazma bilmeyen bir kişi için ikinci şart da gerçekleşmiş olacaktır. Benzer şekilde eğer okuma yazma bilmesine rağmen eli kırık ya da kopmuşsa ya da bir başka sebeple yazı yazamıyorsa, bu kişilerin de sözlü vasiyet yapmaları kabul edilir.
Sözlü vasiyetname için en az 2 şahit bulunmalıdır. Bazı kişilerin tanık olması geçerli değildir. Yazının devamında kimlerin şahit olabileceğini, kimlerin olamayacağını yazacağım, yazının devamında öğrenebilirsiniz.

El Yazılı Vasiyetname Şartları

Vasiyetinizi yazmak için notere gitmeniz şart değildir. Notere gitmeden de vasiyetinizi yazabilirsiniz. El yazılı vasiyetnameyi bilgisayarda ya da daktiloda hazırlayamazsınız. El yazılı vasiyetnamenin en üstüne vasiyetim şeklinde başlık atabilirsiniz. El yazılı vasiyetnamede başlık bulunması zorunlu değildir. Vasiyetnameyi düzenlediğiniz tarihi gün / ay / yıl olarak belirtmeniz şarttır. Vasiyetinizi yazdığınız yeri vasiyetnamenin üzerine yazmanız şart değildir ama isterseniz yazabilirsiniz. El yazılı vasiyetnamede tanık bulmak zorunda değilsiniz. Vasiyetinizi kimseye imzalatmak ya da okumak zorunda değilsiniz. Siz öldükten sonra mahkemeye teslim etmek üzere ailenize, arkadaşlarınıza, avukatınıza ya da notere bırakabilirsiniz.

Resmi Vasiyetname Şartları

Noterde yazdırdığınız vasiyet de iptal edilebilir. Noterde hazırlanan vasiyetnamede hata yapılma riski daha azdır. Vasiyet konusunda bilgi sahibi olan noter düzenlediği için daha çok tercih edilmektedir. Resmi vasiyetname sırasında sizden 2 şahit getirmenizi isteyeceklerdir. Bu şahitler de vasiyetnameyi imzalayacaklar. Şahitler olmadan düzenlenen noter vasiyeti geçerli olmaz ve iptal edilebilir. Şahitlerinizin okuma yazma bilmeleri ve akıl sağlığı yerinde olmalıdır. Şahitleriniz akrabalarınızdan olmamalıdır.


Yorum yapın

Ara WhatsApp