Boşanma Sebepleri 

Eşlerin boşanmalarına karar verilebilmesi için geçerli sebeplerin bulunması gerekmektedir. Eğer eşler anlaşmalı olarak boşanmak istiyorlarsa boşanma sebeplerinin varlığını ispat etmeleri gerekmemektedir. Fakat anlaşmalı boşanma dışındaki boşanma davalarında boşanma sebeplerinin varlığı ispat edilmelidir. Hangi nedenlerle boşanma davası açılabileceği kanunla belirlenmiştir. Kanunda yer almayan bir sebeple boşanma davası açılamaz. Şimdi sizlere sıra ile bu sebeplerin neler olduğunu açıklamaya çalışacağız.

Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması 

Evlilik birliğinin temelinden sarsılması genel bir boşanma nedenidir. Kanun evlilik birliğinin temelinden sarsılmasını boşanma sebebi olarak saymış; ancak hangi davranışların evlilik birliğini temelinden sarsmış olacağını açıklamamıştır.  Hangi davranışların evlilik birliğini temelinden sarsacağı mahkeme kararları ile belirlenmektedir. Aşağıda yer alan davranışlar evlilik birliğini temelinden sarsan hareketler olarak kabul edilir. Bu davranışlar boşanma sebepleri arasındadırlar. 

Eve gelen misafirleri ve eşinin annesini evden kovmak, eşine küfür etmek ve toplum önünde eşini küçük düşürmek. Eşine şiddet uygulamak, tokat atmak, bıçak çekmek, çocuğu ile birlikte evden kovmak, bıçakla yaralamak, çocuğun ağlamasını bahane ederek tüm evin kapılarını tekmeleyerek kırmak. “Seni istemiyorum, keşke önceki eşimle evli kalsaydım” gibi ifadeler kullanmak. “Ölde kurtulayım, seni istemiyorum, babanın evine git” gibi ifadeler kullanmak. 

Ortak evin anahtarını değiştirmek suretiyle eşinin eve girmesine engel olmak, evin ve eşin ihtiyaçlarını karşılamamak,  başka bir kadınla gayri resmi evlilik yapmak. Başka bir kadından çocuk sahibi olmak, eşinin üzerine kaynar su dökmek, eşinin başını tuvalete sokmak, eşinin ellerinin sobada yakmak, eşinin dişlerini kırmak,eşinin ailesine saygı göstermemek, eşinin ailesine kötü davranmak, sebep yokken ortak konutu terk etmek. Eşini dövmek, sadakat yükümlülüğüne aykırı davranmak, eşinin hastalıkları ile ilgilenmemek, eşine  gerekli ilgi ve sevgiyi göstermemek.

Eşine sürekli beddua etmek, gereksiz ve aşırı kıskançlık yapmak, eski sevgili ile görüşmek, eski eş ile kahve içmek, aldatmak, başka kadınlara bankadan para göndermek. Alkol ve uyuşturucu bağımlısı olmak, cep telefonundan gizli görüşmeler yapmak, ortak konutu terk etmek, bir başka eve taşınmak, ortak çocuğun okul giderlerini karşılamamak,  eşini sürekli aşağılamak, küfür etmek, arkadaşları ve ailesinin yanında küçük düşürmek. Eşinin ailesi ile, arkadaşlarıyla ve önceki evliliğinden olan çocukları ile görüşmesine engel olmak, aşırı kıskanç davranışlar sergilemek. Eşine hakaret etmeki, eski nişanlısıyla görüşmeye devam ederek sadakat yükümlülüğünü ihlâl etmek. Eski eşi ile cinsel birliktelik yaşamak, bir başkasından çocuğu olmak, ortak çocuğun kendisinden olmadığını dahi düşünecek kadar eşine güvenmemek. 

Boşanma Sebepleri , Zina

Aldatma kesin boşanma sebeplerinden birisidir. Zina nedenine dayalı boşanma davası açmak için hak düşürücü bulunmaktadır. Bu süre aldatmanın öğrenilmesinden itibaren 6 ay ve her durumda aldatma eyleminden itibaren beş yıldır. Aldatmanın gerçekleşmesi halinde boşanma sebebi gerçekleşmiş sayılır. Altı ay geçmesine rağmen aldatma nedenine dayalı olarak boşanma davası açılmadıysa artık zina sebebiyle boşanma davası açılamaz. Süre kaçırıldıktan sonra dava açılacaksa, evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma davası açılmalıdır. Aldatma Türk Medeni Kanununun 161 maddesinde düzenlenmiştir. 

Aldatma sebebiyle açılan boşanma davasında, aldatmanın gerçekleştiğini davacı ispat etmek zorundadır. Eşin, yalnızken geceleyin bir başka erkeği ortak konuta alması, zinanın varlığına işaret eder. Böyle bir durumda aldatma kanıtlanmış sayılır. Yine eşin bir başkası ile aynı otel odasında gecelemesi aldatmayı ispatlar. Davalı eşin uzun süreden beri bir başka kadınla birlikte yaşadığına ilişkin tanık anlatımları da aldatmayı ispat eder. Aldatma ispatlanamasa bile sadakat yükümlülüğüne aykırı davranış veya güven sarsıcı davranış olarak kabul edilebilir. Bu da genel bir boşanma sebebi sayılır. 

Detaylı bilgi almak ve bize ulaşmak için tıklayınız.


Yorum yapın

Ara WhatsApp