Vasiyetnamede Neler Yazar

Vasiyetnamede Neler Yazar?

Bu yazımızda sizlere, vasiyetnamede ne yazar sorusuna cevap vermeye çalıştık. Vasiyetname kişinin son isteklerini ve kendisine ait olan mal varlıklarının mirasçılar arasında ne şekilde paylaşılmasını istediğini anlatır. Bazı mirasçılarına daha fazla miras bırakmak bazılarına da daha az miras bırakmak isteyen kişiler vasiyetname düzenleyerek bu isteklerini gerçekleştirebilirler. Saklı paylı mirasçıların hakkı çiğnenmediği sürece bu yöndeki vasiyetnameler geçerli olacaktır.

Kimi zaman da düzenlenen bir vasiyetname ile mirasın tamamının bir kişiye bırakıldığı gözlenmektedir. Bazı vasiyetnamelerde ise; diğer tüm mirasçılara az ya da çok bir şeyler bırakılırken bazı mirasçılara hiçbir şey vasiyet edilmez. Bu gibi durumlarda vasiyetnamenin iptali için dava açılabilir.

Bazı durumlarda da hiçbir mirasçısı bulunmayan kişiler vasiyetname düzenleyerek miraslarını Kızılay gibi derneklere ya da Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı gibi vakıflara bırakabilirler. Saklı paylı mirasçıların bulunması durumunda bu yöndeki vasiyetnamenin iptali için dava açabilirler.

Yorum yapın