Noterden Veraset İlamı İçin Gerekli Belgeler

Noterden Veraset İlamı İçin Gerekli Belgeler makalemizle sizlerleyiz. Mirasçılık belgesi talebinde bazı evrakların önceden hazırlanması gerekir. Söz konusu evraklar noterler ya da Sulh Hukuk Mahkemeleri fark etmeksizin her iki farklı başvuru şeklinde de talep edilir.

Noterden veraset ilamı almak için gerekli belgeler:

  • Miras bırakanın ölümüne ilişkin resmi belge
  • Mirasçının ve miras bırakanın nüfus kayıt örneği,
  • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi,
  • Mirasçılık belgesi talebinin olduğuna ilişkin dilekçe.

Özelikle noterden veraset ilamı talebinin olumlu sonuçlanmaması durumunda sulh hukuk mahkemelerine başvuru yapılabilir. Noterde bu tarz taleplerin karşılanmamasını nedeni büyük oranda nüfus sistemin yaşanan aksaklıklardır. Sulh hukuk mahkemelerince açılacak nüfus davalarıyla söz konusu problemler giderilebilir.

Konu ile alakalı sorularınızı, Whatsapp’tan Avukata Soru Sor sayfamız üzerinden sorabilirsiniz.

Noterden Veraset İlamı Nasıl Alınır?

Eski adı ile veraset veya veraset ilamı, şimdiki adı ile mirasçılık belgesini noterden alabilirsiniz. Bunun için size en yakın notere gitmeniz yeterli olacaktır. Miras bırakanın son yerleşim yerindeki notere gitme zorunluluğunuz yoktur. Noterden veraset ilamı almak için dilekçe ile başvuru yapmanız gerekmiyor. Yanınızda kimlik belgenizin olması veraset ilamı alabilmeniz için yeterli olacaktır. Mirasçılık belgesi almak istediğiniz kişinin ölüm belgesine ihtiyacınız yoktur. Kişinin ölümünden sonra defin işlemleri için nüfus kaydına öldüğü işlenmektedir. Yaşayan bir kişi için veraset ilamı alamazsınız. Mirasçılık belgesi miras bırakanın yasal mirasçılarının kimler olduğunu gösteren belgedir.

Kimin kime mirasçı olacağı ise ölüm tarihine göre belirlenir. Mesela genelde baba miras bırakan, çocuk ise mirasçıdır; fakat eğer çocuk babasından önce ölürse babasına mirasçı olamayacaktır. Unutmayın ki noterler her zaman veraset ilamı verememektedir. Çok büyük bir olasılıkla, başvurduğunuzda noter size veraset ilamını verecektir. Bazı durumlarda ise veraset ilamını sadece mahkemeden alabilirsiniz. Bu sebeple yanınızda kimlik kartınız ile önce notere gidip veraset ilamı almak istediğinizi söylemelisiniz. Eğer size veraset ilamını veremeyeceklerini söylerlerse, bu durumda sulh hukuk mahkemesine başvurmanız gerekir. Eğer mirasçılardan biri mirası ret ettiyse, mirasçılar arasında yabancı uyruklu kişiler varsa ya da kapalı ölüm kaydı bulunuyorsa noter size veraset ilamı veremez. 

Veraset İlamı Örnek Dilekçe

Noterden alacağınız veraset ilamı için dilekçe vermeniz gerekmiyor. Notere giderek sıra size geldiğinde veraset ilamı almak istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır. Noter dışında sulh hukuk mahkemesinde de veraset ilamı alabilirsiniz. Mirasçılık belgesi almak için mahkemeye dilekçe ile başvurmanız gerekmektedir. Başvurunuz sonrasında nüfus kayıtlarınız incelenerek miras bırakanın mirasçılarının kimler olduğu tespit edilecek mirasçılık belgesi hazırlanacaktır. Mahkemeye verdiğiniz dilekçede miras bırakanın kimlik bilgilerini eksiksiz bir şekilde yazmalısınız.

Adını soyadını ve kimlik numarasını yazmalısınız. Dilekçenizin devamında miras bırakanın hangi tarihte öldüğünü ve aranızdaki yakınlık derecesini yazmalısınız. Örneğin, babam Hasan Kara 01.01.2023 tarihinde vefat etmiştir ve geriye mirasçı olarak Eşi Hatice, kızları Nevin ile Sevgi ve oğlu Mahmut kalmıştır. Resmi ve özel işlerde kullanmak üzere mirasçılık belgesi düzenlenmesini talep ederim yazabilirsiniz. Hazırladığınız dilekçeyi imzalayarak mahkemeye teslim etmelisiniz. Mirasçılık belgesini noterde aynı gün hatta en geç yarım saatte alabilirken, mahkemede bu kadar kısa sürede alamazsınız. Mahkeme kalemi ile ara ara görüşmenizde fayda olacaktır. Ayrıca size verilen dosya numarası ile e devlet üzerinden de takip edebilirsiniz. 

Sulh Hukuk Mahkemesi Veraset İlamı İçin Gerekli Belgeler

Her zaman noterden mirasçılık belgesi alamazsınız. Bazı durumlarda noterler mirasçılık belgesi veremezler. Başvurunuz üzerine nüfus kayıtlarına giren noter görevlisi veraset ilamını mahkemeden almanız gerektiğini söyleyebilir. Bunun farklı nedenleri olabilir. Öncelikle eğer miras bırakan ya da mirasçılardan biri Türk vatandaşı değilse, mirasçılık belgesini mahkemeden almanız gerekir. Ayrıca mirasçılardan bazıları mirası ret ettiyse de noterden veraset ilamı alamazsınız. Türkiyenin herhangi bir yerindeki mahkemeye gidebilirsiniz.

Mirasçılık belgesi için yaptığınız başvuru için kesin yetki kuralı söz konusu değildir. Veraset ilamı almak için sulh hukuk mahkemesine başvurmanız gerekmektedir. Bu başvuruyu tek başına kendiniz yapabileceğiniz gibi vekalet verdiğiniz bir avukatta bu işlemi sizin yerinize yapabilir. Veraset ilamı için mahkemeye başvurduğunuzda yanınızda kimlik kartınızın bulunması yeterli olacaktır. Bunun yanında kendinizin ve miras bırakanın nüfus kayıt örneklerini de dilekçenize ekleyebilirsiniz. Nüfus kayıt örneklerini dilekçeye eklemeniz zorunlu değildir. Siz nüfus kayıt örneklerini dosyaya sunmasanız da mahkeme bunları dosyanıza ekleyecektir. 

Noterden Veraset İlamı Kaç Günde Çıkar?

Noterden veraset ilamı aynı günde çıkar. Mirasçılık belgesi almak için uzun süre beklemenize gerek yoktur. İşleminiz size en yakın noterden en kısa sürede yapabilirsiniz. Bunun için yanınızda kimlik kartınızın ve noter ücretinin olması yeterlidir. Noterlerde banka kartı ile ödeme de yapılabilmekte. Noterler sabah 09.00 ile akşam 17.00 arasında hizmet vermektedirler. Evinize yakın birden fazla noter varsa daha az yoğun olanı seçerek bekleme süresini azaltabilirsiniz. Notere gitmeden önce randevu almanız gerekmemekte. Gittiğinizde sıra numarası almanız yeterli olacaktır. 

Veraset İlamı Noter Ücreti Ne Kadar?

Mirasçılık belgesini noterden almak için ücret ödemeniz gerekmektedir. Veraset ilamı almak için sulh hukuk mahkemesine başvurmanız durumunda masraflarınız daha az olacaktır. Mirasçılık belgesini istediğiniz kadar alabilirsiniz. Bir tane de alabilirsiniz beş tane de alabilirsiniz. Tapu müdürlüğünde taşınmaz intikali için başvurduğunuzda sizden mirasçılık belgesinin aslını isteyeceklerdir. Benzer şekilde bankadan miras bırakanın parasını çekmek için başvurduğunuzda veraset ilamı lazım olacaktır. Bunun yanında motorlu araç devrinde ve bir çok resmi kurumda veraset ilamına ihtiyacınız bulunacaktır. Bu sebeple kaç tane mirasçılık belgesine ihtiyacınız olduğunu iyi düşünüp belirlemelisiniz. Veraset ilamı için notere ödeyeceğiniz ücreti, kaç tane mirasçılık belgesi isteyeceğiniz belirleyecektir. Birden fazla örnek istemeniz durumunda ödeyeceğiniz ücret artacaktır. 

Sıkça Sorulan Sorular

Veraset ilamı noterden hemen alınır mı?

Mirasçılık belgesini noterden almanıza engel bir durum yoksa aynı gün içinde veraset ilamını alabilirsiniz. İşlem yaklaşık olarak 20 dakika sürmektedir. 

Veraset ilamı için tüm mirasçılar gerekli mi?

Veraset ilamı almak için hep birlikte notere gitmenize gerek yok. Sadece tek bir mirasçının başvurması yeterli olacaktır. 

 


Yorum yapın

Ara WhatsApp