Mirasçılık Belgesinin İptali

Mirasçılık belgesinin iptali mümkündür. Hatalı olarak düzenlenmiş mirasçılık belgesinin iptal edilerek doğru kayıtları içeren yeni bir mirasçılık belgesinin düzenlenmesi istenebilir. Mirasçılık belgesinin hatalı olduğu düşünülüyorsa veya birbiri ile çelişen birden fazla mirasçılık belgesi bulunuyorsa mahkemeye başvurmak gerekmektedir.

Mirasçılık belgesinin iptali ve yeni bir mirasçılık belgesi verilmesi davası asliye hukuk mahkemesinde görülür. Mirasçılardan bir veya birkaçının unutulması ve veraset ilamında gösterilmemiş olması mirasçılık belgesinin iptaline sebep olur. Mirasçılık belgesinde tüm mirasçıların adları yer almasına rağmen mirastan alacakları pay hatalı olarak yazılmış olabilir. Böyle bir durumda da mirasçılık belgesinin iptali davası açılması gerekir.
Farklı noterlerden alınmış mirasçılık belgeleri arasında çelişki olabileceği gibi, noterden alınan mirasçılık belgesi ile mahkemeden alınan mirasçılık belgesi arasında da çelişki olabilir. Böyle bir durumda mirasçılık belgesinin iptali davası açılması gerekir. Mirasçılık belgesinin iptali için açılan davada deneyimli bir avukattan yardım almanızı öneririz.

2 thoughts on “Mirasçılık Belgesinin İptali

  1. Saliha celik dedi ki:

    Kızim vefat etti ,çocuk olmadiğı için ben ve kocası 0/0 50 olarak hak sahibi gorunuyor.evlendikten sonra mallar 50 ,50 imiş.yazlik ve damadin araci damadin adina kayitli .kizimin araci kizimin adina kayitli damat üzerine kayitli olanlari satabilirmi.Kızimin haklarini vermek istememiyor ..
    Bir soru daha mirascilık davalarina bakan avukat onwrdiniz .sizin bolum hangisi

    1. Av. Mustafa KÖK dedi ki:

      Öncelikle başınız sağ olsun. Siz dava açmadan damadınız kendi adına kayıtlı olan mal varlıklarını satabilir, sizden izin alması gerekmiyor. Bunu önlemek için dava açmanız ve yazlığı devretmesini önlemek için mahkemeden ihtiyati tedbir almanız gerekmektedir. Büromuza 0530 821 53 16 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir