Veraset İlamı Hangi Mahkemeden Alınır?

Veraset İlamı Hangi Mahkemeden Alınır?

Veraset ilamını Sulh Hukuk Mahkemesinden alabilirsiniz. Sulh hukuk mahkemesi mirasçılık belgesi almak için görevli mahkemedir. Nasıl ki bir hırsızlık suçu işlendiğinde yargılama ceza mahkemesinde, boşanma davası söz konusuysa aile mahkemesinde yargılama yapılıyor, mirasçılık belgesini de sadece sulh hukuk mahkemesinden isteyebilirsiniz. Veraset ilamı almak için sulh hukuk mahkemesinin görevli olduğunu öğrendik. Şimdi ise mirasçılık belgesi almak için başvuracağımız yetkili mahkemenin neresi olduğunu öğreneceğiz.

Veraset İlamı Yetkili Mahkeme

Yetkili mahkeme ise hangi ilçedeki ya da hangi ildeki mahkemenin davaya bakması gerektiği sorusuna cevap verir. Bazı davalar için yetkili mahkeme kesin olarak belirlenmiş olup, bir başka yerdeki mahkemede dosyaya bakılmaz. Veraset ilamı başvuruları için kesin yetkili mahkeme bulunmamaktadır. Bu da demektir ki; mirasçılık belgesi almak için Türkiye’deki herhangi bir sulh hukuk mahkemesine başvurabilirsiniz. Mirasçılık belgesi almak için miras bırakanın son yerleşim yerindeki mahkemeye başvurma zorunluluğu yoktur.

Sulh Hukuk Mahkemesi Veraset İlamı

Sulh hukuk mahkemesine başvurarak da veraset ilamı alabilirsiniz. Noterler bazı durumlarda size veraset ilamı veremeyebilirler. Özellikle ölüm tarihi eski ise noter size veraset ilamı veremeyecektir. Sulh hukuk mahkemesine başvurunuzu dilekçe ile yapmanız gerekmektedir. Siz dilekçenizi ve eklerini mahkemeye teslim ettikten sonra mahkeme kalemi dosyanızı hâkime sunacaklardır. Hâkim tarafından gereken yerlere müzekkereler yazılır ve ilk duruşma için bir tarih ve saat tespit edilerek size tebliğ edilir. İlk duruşmada karar verilmesi yüksek ihtimaldir; fakat veraset ilamı istemine ilişkin bazı davaların 2 yıl sürdüğü olmaktadır.


Yorum yapın

Ara WhatsApp