Uyuşturucu Satmanın Cezası

Türk Ceza Kanunun ’da uyuşturucu madde satma suçu olarak düzenlenmiştir. Uyuşturucu satmanın cezası 10 yıldan az olmamak üzere hapis cezasıdır. Ayrıca adli para cezası da verilir. Bazı maddelerin satılması halinde daha fazla ceza verilir. Satılan uyuşturucu eroin, kokain veya morfin ise verilen ceza yarı oranında arttırılır. Bu durumda ceza en az 15 yıl olacaktır. Uyuşturucu satma suçu sebebiyle yapılan yargılama ağır ceza mahkemesinde görülür. Kullanmak üzere uyuşturucu madde bulundurma ise farklı bir suçtur.

Uyuşturucu Satmanın Cezası

Uyuşturucu ticareti yaptığının tespiti için ev ve iş yerlerinde arama yapılabilir. Bu arama için mahkemeden karar alınması gerekmektedir. Yapılan aramalarda çok miktarda uyuşturucu madde bulunması, hassas tartı cihazlarının bulunması, yüklü miktarda nakit paranın bulunması uyuşturucu ticareti yapıldığının işaretleri olabilir. Uyuşturucu maddelerinin kilitli şeffaf naylon poşetlerde bulunması da satışa hazır halde bulunduğunu gösterir. Belli bir miktarın üzerinde uyuşturucu madde bulunması, kullanılmak için bulundurulmadığını, satış için hazırlandığını gösterir.

Uyuşturucu madde satma suçunda şartları mevcutsa etkin pişmanlık hükümleri uygulanabilir.

Cezayı Arttıran Sebepler

Suçun bazı özel yerlerde satılması halinde verilecek ceza artmaktadır. Uyuşturucunun okul, yurt, hastane, kışla gibi yerlerin içinde işlenmesi halinde ceza en az 15 yıl olmaktadır. Ayrıca bu yerlere 200 metreden yakın mesafe içinde kamuya açık alanda işlenmesi de cezayı arttırır.

Suçun Toplu olarak İşlenmesi

Uyuşturucu satma suçunun üç veya daha fazla kişi tarafından birlikte işlenmesi halinde ceza iki katına çıkar. Böylelikle suçun örgütlü olarak işlenmesi halinde verilecek ceza 20 yıl hapis cezası olacaktır.

 Çocuklara Uyuşturucu Satılması

Uyuşturucunun 18 yaşından küçük kişilere satılması durumunda ceza artmaktadır. Bu durumda verilecek ceza 15 yıldan az olamaz.

Detaylı bilgi almak ve bizlere ulaşmak için buraya tıklayınız.


Yorum yapın

Ara WhatsApp