Trafik kazası Tazminat Hesaplama

Bu formu doldurarak gönderdiğiniz kişisel veriler, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, Hukuk büromuzca amacınız doğrultusunda işlenecektir. Aydınlatma metnini okudum. Kişisel verilerimin aydınlatma metni çerçevesinde işlenmesini onaylıyorum.

Trafik Kazalarında yaralanan kişilerin alabileceği maddi ve manevi tazminatlar.

Trafik kazası sonrası yaralanan ve tedavi sonrasında sürekli sakat kalan kişilerin sigorta şirketlerinden kişi başına 430 bin Türk Lirasına kadar maddi tazminat alma hakları bulunmaktadır. Ülkemizde her yıl binlerce trafik kazası meydana gelmektedir. TUİK verilerine göre 2019 yılında ülkemizde 1 milyondan fazla trafik kazası olmuştur. Bu kazaların 174 bini ölümlü veya yaralanmalıdır. Yaklaşık 5500 kişi hayatını kaybetmiştir.

Trafik kazası tazminat miktarı

Karayolları Trafik Kanununa göre tüm araçların zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırması şarttır. Trafik sigortası olmayan araçların yola çıkması yasaktır. Bu sigorta trafik kazası sonucunda sakatlanan kişilerle ölen kişilerin ailelerine tazminat ödemektedir. 2021 yılında meydana gelen bir kaza sonucu kişi başına teminat limiti 430 bin Türk Lirasıdır. Kaza mağdurlarının hepsine aynı miktarda tazminat ödenmemektedir. Kazazedenin olay tarihindeki yaşı, kazanın olmasında kusurunun varlığı, aylık geliri, sakatlanma oranı etki etmektedir.

Trafik kazası Maddi & Manevi Tazminat

Trafik kazası sonucu sürekli sakat kalan kişiler ve ölenlerin yakınları hem maddi tazminat hem de manevi tazminat alabilirler.

Zamanaşımı süresi

Trafik kazası sonucunda yaralanma gerçekleşmişse 8 yıl içinde başvuru yapmanız gerekmektedir. Daha eski bir tarihte trafik kazası geçirdiyseniz mutlaka bir avukattan yardım almalı ve yasal haklarınızı öğrenmelisiniz.

Tazminatımı kim ödeyecek

Trafik kazası sonucu sakatlananlara ve yakınlarını kaybedenlere ödemeyi sigorta şirketi yapmaktadır. Aracınız sigortalı olmasa da bu tazminatı alabilirsiniz. Tazminatı karşı tarafın sigorta şirketi ödemektedir. Karşı tarafın da sigortası yoksa çarpan araç kaçtı ise veya kaza tek taraflı ise yine de tazminat alabilirsiniz. Bu durumda ödemeyi güvence hesabı yapacaktır.

Hasar danışmanlık firmalarına güvenebilir miyim?

Sizi telefonla arayan ya da ziyaretinize gelen danışmalık firmalarından uzak durmanızı tavsiye ederiz. Bu kişiler ileride sizi mağdur edecek birçok kâğıt imzalamanızı isteyeceklerdir. Yaptıkları tamamen yasa dışı olup, kişisel verilerinizi hukuka aykırı şekilde kullanmaktadırlar. Mutlaka bir avukattan hukuki yardım almanızı tavsiye ederiz.

Yaralanmalı Trafik Kazaları Sonrası Tazminat Ödemelerinde İstenilecek Belgeler

  • Sağlık kurulu raporu,
  • Epikriz Raporu,
  • Genel adli muayene raporu,
  • Tüm tetkik ve tedavilere ilişkin raporlar,
  • Kaza raporu, varsa bilirkişi raporu veya keşif zaptı veya mahkeme kararı,
  • Mağdura ait kaza tarihi itibarıyla son gelir durum belgesi,