Maltepe Araç Değer Kaybı Avukatı

Maltepe Araç Değer Kaybı Avukatı

Maltepe Araç Değer Kaybı Avukatı olarak sizlere Araç Değer Kaybı hukuku konusunda hizmet veriyoruz. Araç Değer Kaybı hukuku, genellikle karmaşık ve hassas bir durum olması nedeniyle, bu alanda uzman bir avukatın desteği büyük önem taşır. Bu noktada, sizlere deneyimli ve bilgili bir Araç Değer Kaybı avukatı olarak yardımcı olabiliriz.

Maltepe’de yer alan hukuk büromuzda, Araç Değer Kaybı hukukunun her noktasında geniş bir yelpazede danışmanlık ve avukatlık hizmeti sunuyoruz.

Maltepe Araç Değer Kaybı Avukatı olarak, size en iyi hizmeti sunmak için buradayız. Araç Değer Kaybı hukuku konusunda herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, lütfen bize ulaşınız. Size yardımcı olmak için buradayız. Hukuki süreçlerin zorluğunu ve karmaşıklığını anlıyorum ve bu süreçte size rehberlik etmek için elimizden geleni yapacağız.

Değer Kaybı Davası Avukatı Maltepe, İstanbul

Bir trafik kazası sonrasında aracınız tamir edilse bile, kaza sebebiyle ikinci el piyasasında değeri azalacaktır. Kaza öncesindeki değeri ile kaza sonrasındaki değeri arasındaki farka araç değer kaybı denilmektedir. Aracınızda değer kaybı oluştuysa bunu karşı tarafta ya da karşı tarafın sigortasından isteyebilirsiniz. Bunun için araç değer kaybı davası açmanız gerekmektedir. Eğer böyle bir dava açmak istiyorsanız biraz acele etmeniz gerekmektedir; çünkü zaman aşımı süresi dolduktan sonra başvuru yaparsanız davanız ret edilecektir. Oluşan her araç değer kaybı için tazminat alamazsınız, bazı şartların bulunması gerekmektedir. Size ödenecek araç değer kaybını bilirkişiler hesaplamaktadır. Bilirkişi rapor hazırlarken aracın marka ve modeline, aracın kilometresine, sürücülerin kusur oranlarına ve diğer başka hususlara dikkat edecektir. Kazada tamamen kusurlu olmanız durumunda araç değer kaybı alamazsınız. Böyle bir durumda aracınızda meydana gelen değer kaybına siz katlanırsınız. Araç değer kaybı aslında bir Tamamen kendi kusurunuz ile sebep olduğunuz kaza sebebiyle size tazminat ödenmesini hukuk düzeni korumaz. Maltepe araç değer kaybı avukatı için bize ulaşabilirsiniz. 

Değer Kaybı Davası Nedir?

Aracınız ile geçirdiğiniz trafik kazalarında sizin arabanıza zarar veren aracın trafik sigortası aracınızın artık hasarlı olduğunu kabul eder ve aracınızın kaybettiği değeri size tazmin eder.Değer kaybı davası haksız fiil sebebiyle istenilen bir alacak davasıdır. Bu davayı hem kazayı yapan kişiye, hem aracın sahibine hem de aracın mali sorumluluk sigortacısına karşı açabilirsiniz. Trafik sigortası olarak da bildiğimiz trafik mali sorumluluk sigortası değer kaybını ödeyecektir. Bunun için kazada kusurlu olan tarafın, kazadan önce sigorta yaptırmış olması gerekir. Eğer karşı tarafın trafik sigortası yoksa araç değer kaybını araç sahibinden isteyebilirsiniz. Sigorta teminat süresi dolduktan sonra olan kazalarda sigorta şirketi değer kaybı ödemez. Ayrıca sigorta şirketleri her zaman oluşan değer kaybının tamamını ödemez. Sigorta poliçesinde teminat limitinin ne kadar olduğu yazılıdır.

Diyelim ki araçta oluşan değer kaybı 100.000-TL  ve sigorta teminat limiti de 50.000-TL olsun. Böyle bir olasılıkta sigorta şirketi değer kaybının yalnızca 50.000-TL’lik kısmını öder. Teminat limitini ödeyen sigorta şirketinin sorumluluğu son bulur. Araç değer kaybından bakiye kalan 50.000-TL için sigorta şirketine karşı icra takibi de yapılamaz, dava da açılamaz. Kaza yaptıktan sonra araç değer kaybı sebebi ile sizi sürekli arayan ve kendini hasar danışmanlık şirketi olarak tanıtan kişilerden uzak durmalısınız. Bu kişilerin büyük bir kısmı dolandırıcıdır. Ayrıca bu kişiler sizlerden ücret olarak değer kaybının yüksek bir yüzdesini talep etmektedirler. Değer kaybını sigorta şirketinden siz de talep edebilirsiniz. Bunun için ilgili sigorta şirketine elektronik posta ile istenilen belgeleri ve dilekçenizi göndermeniz yeterli olacaktır. Süreci kendi başınıza takip etmek istemiyorsanız mutlaka bir maltepe avukat yardımı almalısınız. 

Araç Değer Kaybı Davası Nasıl Açılır

Aracınızın değer kaybını talebinizi doğrudan sigorta şirketine ileterek talep edebileceğiniz gibi hak kayıplarını önlemek için bir avukata da danışabilirsiniz.Genellikle sigorta şirketleri anlaşmalı servislere tamir bedellerini öder ve aracınızı tamir ettirir, ama aracınızın kazadan dolayı ikinci el fiyatı düşer. Sigorta şirketleri genellikle bu bedeli ya ödemek istemez ya da ufak tutarlara bu ödeme ile kapatmaya çalışır. Araç değer kaybı davasına da diğer davalarda olduğu gibi dilekçe ile başvurulur. Başvuruyu zaman aşımı süresinde açmanız çok önemlidir. Zaman aşımı süresinden sonra dava açmanız durumunda davayı kaybetmeniz büyük bir olasılıktır. Eğer davalı taraf zaman aşımı definde bulunmazsa davayı kaybedersiniz.

Sigorta şirketlerinin davayı maltepe araç değer kaybı avukatı ile takip edeceğini düşündüğümüzde, zaman aşımı itirazında bulunacakları neredeyse muhakkaktır. Araç değer kaybı talebi için zaman aşımı süresi 2 yıldır. İki yıllık bu sürenin başlangıcı kaza tarihidir. Değer kaybı hesaplaması aracınızın markasına, modeline, üretim yılına, kullanılan kilometresine, araçta değişen parça olup olmadığına bakılarak bilirkişi tarafından hazırlanacak rapora göre belirlenir. Araç değer kaybı bedelini eksiksiz alabilmek için gerekli delilleri, fotoğrafları, kaza tespit raporunu, tamir faturası gibi belgelerin toplamalı ve konusunda uzman bir avukata vekâletname verilmesi gerekmektedir. Araç değer kaybı için dava açmadan önce, istenilen evraklarla sigorta şirketine başvuru yapılması zorunludur. Eğer sigorta şirketi başvuru tarihinden sonra 15 gün içinde size ödeme yapmazsa, araç değer kaybının tahsili için mahkemede dava açabilir veya sigorta tahkim merkezine başvurabilir.  

Araç Değer Kaybı Davası Hangi Mahkemede Açılır

Araç değer kaybı talebi ile takip edeceğiniz tazminat davasını asliye hukuk mahkemesinde açmanız gerekmektedir. Yapılan yargılama sonrasında mahkemenin ödenmesine karar verdiği tazminatın tahsili için icra müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. Ne yazık ki ülkemizde mahkemelerin yoğunluğu sebebi ile davaların sonuçlanması çok uzun zaman almaktadır. Aracınızda oluşan değer kaybını mahkemeye başvurmadan da talep edebilirsiniz. Bunun için ülkemizde faaliyet gösteren sigorta şirketlerinin üye olduğu sigorta tahkim komisyonuna başvurabilirsiniz. Sigorta tahkim komisyonunda anlaşmazlıklar çok kısa sürede sonuçlandırılmaktadır. Ayrıca sigorta tahkim komisyonunun verdiği kararı da icra takibinde kullanabilirsiniz.

Sigorta tahkim komisyonunun verdiği karar mahkeme kararı gücündedir. Eğer araç değer kaybı davasını sigorta şirketine karşı açacaksanız sigorta tahkim heyetine başvurabilirsiniz. Değer kaybını araç sürücüsünden ya da araç sahibinden isteyecekseniz bu durumda asliye hukuk mahkemesinde dava açmanız gerekmektedir. Bu kişilere karşı sigorta tahkim komisyonunda dava açamazsınız.  Yargılama giderleri bakımından mahkemeye başvurmak ile sigorta tahkim komisyonuna başvurmak arasında pek bir fark bulunmamaktadır. Yani Sigorta tahkim komisyonuna başvurmak pahalı bir yol değildir. Neredeyse aynı masraflar ile talebinizi sigorta tahkim komisyonuna sunabilirsiniz. Ayrıca sigorta tahkim komisyonu sadece sigorta hukuku alanında inceleme yaptığı için mahkemeye göre daha uzmanlaşmıştır. Bu sebeple de verdiği kararların daha isabetli olması beklenmektedir. Asliye hukuk mahkemesinde görevli hakim ise sizin dosyanızdan önce belki bir tapu iptal davasına ya da yaş düzeltme davasına bakmış olacaktır.

Araç Değer Kaybı Şartları

Her araç için araç değer kaybı istenemez. Bu tazminatı alabilmeniz için bazı şartların bulunması zorunludur. Öncelikle oluşan kazada tam kusurlu olmamanız gerekmektedir. Tamamen sizin kusurlu olduğunuz bir kaza sonrası aracınızda oluşan değer kaybının tahsilini isteyemezsiniz. Değer kaybı alabilmeniz için aracınızın yeni olması da önemlidir. Aracınız eskidikçe değeri de düşeceğinden alabileceğiniz araç değer kaybı tazminatı da düşecektir. Araç değer kaybını tazmin edebilmeniz için hak düşürücü süre içinde mahkemeye ya da sigorta tahkim komisyonuna başvurmanız gerekmektedir. İki yıllık süre bittikten sonra tazminat hakkınız düşer. Araç değer kaybı için hak düşürücü süre iki yıl olarak belirlenmiştir. İki yıllık süre kaza tarihinden itibaren başlar. Aracınız ile daha önce bir kaza yapmış ve araç değer kaybı tazminatı almış olsanızda, her yeni kazada yeniden değer kaybı talep edebilirsiniz. Fakat aracınızın aynı yerinde oluşan bir hasar sebebiyle ikinci defa değer kaybı talep edemezsiniz. Sizlere deneyimli Maltepe Araç Değer Kaybı avukatı olarak yardımcı olabiliriz.

Ara WhatsApp