Ceza hukuku kapsamında yapılan yargılama sonucunda; hapis veya para cezası verilmektedir. Ceza yargılaması Cumhuriyet savcısının yürüttüğü soruşturma ile ceza mahkemelerinin yürüttüğü kovuşturma aşamalarından oluşur. Soruşturma aşamasında tüm deliller toplanır. Toplanan deliller suçun işlenmiş olabileceğine işaret ediyorsa savcı tarafından iddianame düzenlenir ve ceza davası açılır. Ceza yargılaması Ağır Ceza ve Asliye Ceza mahkemelerinde görülür. Yargılamanın hangi mahkeme görüleceği işlendiği iddia olunan suça göre belirlenir. Bir fiil kanunlarda suç olarak düzenlenmemişse, kişiye bu sebeple ceza verilemez. Suçların büyük bir kısmı Türk Ceza Kanununda düzenlenmiştir. Bunun dışında başka kanunlarda da suçlara ilişkin hükümler yer almaktadır. Örnek: Kaçakçılıkla mücadele kanunu, Vergi usul kanunu, Terörle mücadele kanunu.

Soruşturma evresi

Suç işlendiğini öğrenen veya bu yönde ihbar veya şikâyet alan savcı soruşturmayı başlatır. Şüphelilerin ifadesi alınır. Bulunamıyorsa haklarında yakalama kararı alınır. Şartları varsa ev ve işyerleri aranır. Gözaltı işlemleri yürütülür. Polis veya jandarma sizi ifadenizi almak için çağrıldığınızda, avukatınız yanınızda bulunabilir. İfade alınma öncesinde avukatınızla yalnız olarak görüşebilirsiniz. Tanığınız ve çağırabileceğiniz bir avukat yoksa barodan sizin için bir avukat görevlendirmesini talep edebilirsiniz.

Kovuşturma evresi

Savcının düzenlediği iddianamenin kabul edilmesiyle kovuşturma aşaması başlamış olur. Kovuşturmada hâkim sanığı sorgular. Tanıkları dinler. Toplanan deliller duruşmada değerlendirilir ve tartışılır. Sanık kendisine yöneltilen suçlamaya karşı savunmasını yapar. Bu savunmasını yaparken bir avukattan yardım alma hakkı bulunmaktadır. Sanığın talep etmesi üzerine, barodan bir avukat kendisine hukuki yardımda bulunur.

Hizmetlerimiz

KÖK Avukatlık Bürosu olarak, hem soruşturma aşamasındaki süreçte hem de kovuşturma aşamasında hukuki yardım hizmeti vermekteyiz. Ağır ceza mahkemelerinde etkin savunma yapılması ve hukuki menfaatlerin korunması konularında hukuki hizmet vermekteyiz. Ayrıca ceza hukuku alanında danışmanlık hizmetleri de vermekteyiz.