Avukatın Vasiyetname Hazırlaması

Avukatın vasiyetname hazırlaması çok yaygındır. Vasiyetname hazırlamak isteyen ancak vasiyetname hazırlanması konusunda yardıma ihtiyacı olan kişilerin bu alanda tecrübeli bir avukattan yardım almaları gerekmektedir. Vasiyetname düzenlemek için notere gitmeyi ve işi onlara bırakmayı düşünüyorsanız, bir daha düşünün. Noterlerde hazır şablon halinde vasiyetname bulunur, kimlik ve tapu bilgileriniz değiştirilerek vasiyetname hazırlarlar. Sizin vasiyetnamenizi hazırlayıp noterde işleme dökmeniz gerekir. Vasiyetname hazırlamak ise avukatların işidir.

Size şiddet uygulayan ya da dolandırarak paranızı alan bir çocuğunuzu mirasçılıktan çıkarmak istiyor olabilirsiniz. Mirasınızı hak etmediğini düşündüğünüz bir kişinin mirasınızdan hiç pay almaması için nasıl bir yol izleyebileceğiniz konusunda miras avukatından yardım alabilirsiniz. Avukatınız vasiyetname hazırlanması konusunda size hukuki hizmet verecektir. Bu şekilde vasiyetnamenizin iptal edilme olasılığını da en aza indirebilirsiniz.

Avukatın Vasiyetname Hazırlaması
Avukatın Vasiyetname Hazırlaması

Avukatın Vasiyetname Düzenlemesi

Mal varlığınızın bir kısmını veya tamamını bir akrabanıza ya da arkadaşınıza bırakmak istiyor olabilirsiniz. Bu kişi sizden önce ölürse, onun yerine bir başka kişiyi belirlemek isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda avukat vasiyetname hazırlayabilir mi sorusu çok merak ediliyor. Her bir seçeneğe göre, arzularınızın tamamını karşılayacak vasiyetnameyi sadece uzman bir avukat hazırlayabilir. Avukatın vasiyetname hazırlaması dikkat ve emek gerektiren önemli bir süreçtir.

Diyelim ki yetişkin bir kızınız var; ancak hiç evlenmedi ve çocuğu da yok. Böyle bir surumda; kızınızın evlenmesi durumunda ya da bir çocuğu olursa ona bir villa bırakmak istiyorsunuz. Böyle bir isteğinizin vasiyetname yazarak gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini; ancak bir avukattan öğrenebilirsiniz. Buna benzer istekleriniz ile ilgili vasiyetname düzenlemek için avukata başvurmalısınız.

Çocuğu uyuşturucu kullanan ya da alkol bağımlısı olan bir anne veya baba da vasiyetname düzenlemek isteyebilir. Oğlunun uyuşturucu tedavisi görmesi veya kızının alkolü bırakması ya da işe girmesi şartı ile ona bir ev bırakmak isteyebilir. Bunun gibi bir çok sebeple vasiyetname düzenlemek istiyor olabilirsiniz. Bu konularda deneyimli bir vasiyet avukatından yardım almalısınız.

İlgili makale ; Vasiyetnamede neler yazar?

Vasiyetname Ücreti

Bir avukattan vasiyetname düzenlemesini istediğinizde, vasiyetname hazırlamak için harcanacak zaman ve avukatınızın bu alandaki deneyimi sizden isteyeceği ücreti belirleyecektir. Doğru bir vasiyetname hazırlanması sizi ve mirasçılarınızı ileride bir çok külfetten kurtaracaktır. Vasiyetname hazırlama ücreti ile ilgili olarak Türkiye Barolar Birliği’nin belirlediği en az ücret listesi bulunmaktadır. Burada belirtilen ücret en az ücret olup, daha düşük bir bedel belirlenemez. Ayrıca İstanbul Barosu’nun tavsiye edilen danışmanlık ücreti listesi bulunmaktadır. Burada yer alan ücret ise tavsiye niteliğinde olup herhangi bir bağlayıcılığı yoktur. Burada yer alan ücretin üzerinde ücret de kararlaştırılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Vasiyetname noter onaylı olmak zorunda mı?

Evet, vasiyetname noter onaylı olmalıdır. Noter onayı, belgenin geçerliliğini sağlar ve hukuki bir dayanak oluşturur. Bu işlem, mirasın düzenlenmesi ve uygulanması sürecinde sorun yaşanmasını önler.

Vasiyetnameyi kim düzenler?

Vasiyetname, bireyin kendi isteği doğrultusunda yazdığı bir hukuki belge olduğu için genellikle birey kendisi tarafından düzenlenir. Ancak bir avukatın rehberliği veya noterin yardımı da alınabilir.

El yazılı ve sözlü vasiyetname nedir?

El yazılı vasiyetname, bireyin kendi el yazısıyla hazırladığı miras beyannamesidir. Sözlü vasiyetname ise şahitler önünde sözlü olarak ifade edilen ve daha az geçerli olan bir miras beyanıdır. El yazılı vasiyetname genellikle hukuki olarak daha güçlüdür.


Yorum yapın

Ara WhatsApp