Askerlik Tazminat Hesaplama

 Zorunlu askerlik yapmak için işten ayrılan çalışana kıdem tazminatı ödenir. Çalışanın işyerinden ayrıldıktan kısa bir süre sonra askere gitmesi halinde kendisine kıdem tazminatı ödenir. Çalışan kişi, askerlik görevini yapmak için işyerinden istifa edecekse, dilekçesinde buna değinmelidir. İşten ayrıldıktan sonra uygun bir süre içerisinde birliğine katılmalıdır. Zorunlu askerlik hizmeti yapmak için işten ayrılan çalışana ihbar tazminatı ödenmez. İşveren askerlik sebebiyle işten çıkarırsa, hem kıdem tazminatı hem de ihbar tazminatı ödemek zorundadır.

Bu yazımızda askerlik sebebi ile işten ayrılan çalışanın tazminatının nasıl hesaplanacağını açıklayacağız. Kıdem tazminatı çalıştığınız süreye göre hesaplanır. Ne kadar uzun süre çalıştıysanız o kadar çok kıdem tazminatı alırsınız. Tazminat alabilmeniz için en az 1 yıl çalışmış olmalısınız. 1 yıldan daha az süre ile çalıştıysanız kıdem tazminatı alamazsınız. Eğer aynı iş yerine giriş çıkış yaptıysanız süreler toplanır. Çalıştığınız sürelerin toplamı 1 yıl ve daha fazlaysa kıdem tazminatınız hesaplanacaktır. Bu konuda sorularınız için bizi 0530 821 53 16 numaralı telefondan arayabilirsiniz ya da whatsapp üzerinden mesaj yazabilirsiniz.

Hesaplama

Kıdem tazminatı her bir yıl için bir aylık brüt ücretiniz olarak hesaplanır. Brüt ücret size ödenen net ücretten daha fazladır. 2023 yılı ilk dönem için asgari net ücret 8.506,80-TL iken asgari brüt ücret ise 10.008,00-TL’dir. Hesaplama her bir yıl için 10.008-TL üzerinden yapılacaktır.

Eğer çalıştığınız iş yerine gidip gelirken servise biniyorsanız veya maaş dışında yol parası da alıyorsanız, bu da hesaplamaya eklenir. 2023 yılı için İstanbul’da yol ücreti aylık 777-TL olarak hesaplanmaktadır. İş yerinde öğlen yemeği veriliyorsa ya da öğlen yemeği için ücret ödeniyorsa, aylık yemek ücreti tutarı da hesaplanan tazminata eklenir. İkramiye alıyorsanız, bu da tazminat hesaplamasında kullanılır. Tüm bu alacakların toplanması ile bir yıl için alacağınız kıdem tazminatı hesaplanmış olur. Kıdem tazminatının bir de tavanı bulunmaktadır. Her yıl belirlenen bu tavanın üzerinde kıdem tazminatı alamazsınız. 2023 yılı ilk dönem için belirlenen tavan tutarı her bir yıl için 19.982,83-TL’dir. Kimseye bundan daha fazla tazminat ödenmez. Diyelim ki hesaplama sonrası tazminatınızı her bir yıl için 30.000-TL olarak buldunuz. Ne yazık ki, her bir yıl için 30.000-TL tazminat alamazsınız.

İstifa Dilekçesi Nasıl Yazılmalıdır?

Askerlik sebebi ile işten ayrılmanız gerekebilir. Böyle bir durumda askere gitmeniz gerektiğini iş yerindeki yetkili kişiye söylemeniz gerekir. Sizden istifa dilekçesi yazmanızı isteyebilirler. Yazacağınız istifa dilekçesinde, zorunlu askerlik yapacağınızı ve bu sebeple de işten ayrılmak istediğinizi yazmalısınız. İşten ayrılış nedeniniz askerlik olmazsa kıdem tazminatı alamazsınız. Dilekçeyi el ile yazıp imzalayabilirsiniz. Bilgisayar ile hazırladığınız dilekçeyi yazıcıdan çıkartıp da imzalayabilirsiniz.

“Mağazanızda çalışmakta olduğum satış danışmanlığı görevinden istifa etmek istiyorum, kabulünü arz ederim” şeklinde bir dilekçe yazmamalısınız. Dikkat ettiyseniz bu istifa dilekçesinde askerlikten bahsedilmemektedir. Hak kaybı yaşamamak için bu konuya dikkat etmenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir