Anlaşmalı boşanma protokolü başlıklı bu yazımızda sizlere anlaşmalı boşanma protokolü örneği sunacağız. Anlaşmalı boşanma protokolünü bilgisayarınıza indirebilir ve kendi bilgilerinize göre düzenleyebilirsiniz.

anlaşmalı boşanma protokolü örneği

anlaşmalı boşanma protokolü örneği

Anlaşmalı boşanma protokolünü hazırladıktan sonra eşinize de imzalatmanız gerekmektedir. Sadece sizin imzalamanız hiçbir anlam ifade etmez. Bu sebeple anlaşmalı boşanma protokolünü birlikte müzakere etmeniz faydanıza olacaktır.

Anlaşmalı boşanma protokolünde en başta eşlerin boşanmak istedikleri yazmalıdır. Anlaşmalı boşanma en az 1 yıldır evli olan eşler için mümkündür. Bir yıldan daha az süre ile evli olanların anlaşmalı boşanmalarına karar verilemez. Anlaşmalı boşanmanın olması için iki tarafında boşanmayı istemesi gerekmektedir. Eşlerden biri boşanmak istemiyorsa anlaşmalı boşanma mümkün değildir ve böyle bir durumda çekişmeli boşanma davası gündeme gelecektir.

Mahkemeye sunacağınız anlaşmalı boşanma protokolünde, varsa ortak çocukların velayetinin kimde olacağının yazması gerekmektedir. Hukuk sistemimiz ortak velayete izin vermemektedir. Bunun için hangi çocuğun velayetinin anneye veya babaya verileceğinin açıkça yazmanız gerekmektedir. Çocuklarının tamamının velayetinin anneye verileceğini yazabileceğiniz gibi, bir çocuğun velayetinin anneye diğerinin ise babaya verileceğini yazabilirsiniz.

Anlaşmalı boşanma protokolünde ayrıca mal varlıklarının paylaşımının nasıl yapılacağı yazılmalıdır. Ev eşyalarının kimde kalacağı, ortak alınan ev, arsa veya arabanın kime bırakılacağını yazmanızda fayda var. Aksi durumda ileride mal paylaşımı davası sizleri bekleyecektir. Bankada bulunan para veya ziynet eşyalarının da nasıl paylaşılacağını yazmanız yararınıza olacaktır.

Boşanma sebebi ile eşlerden biri diğerine maddi veya manevi tazminat ödeyecekse; miktarının ve ne zaman ödeneceğinin anlaşmalı boşanma protokolünde yazılması önemli bir husustur.

Boşanma sebebi ile eşlerin birbirlerine ve çocukların ihtiyaçları sebebiyle ödeyecekleri nafakanın miktarının yazılması da gerekmektedir.

İki taraf da anlaşmalı boşanma protokolünü imzaladıktan sonra mahkemeye vermeniz gerekmektedir. Protokolde yer alan şartlarla hâkim boşanmanıza karar verecektir.

Anlaşmalı boşanma protokolünü indirmek için tıklayın

Anlaşmalı boşanma protokolü rar